DEL

Artiklen er lavet i samarbejde med den eller de virksomheder, der linkes til i denne artikel.

Hvorfor opgraderer man ikke bare sin Microsoft Dynamics 365 ERP-løsning, hver eneste gang der kommer en ny version fra Microsoft? Som kunde hos Microsoft med et aktivt abonnement har man ret til alle nye versioner, og det burde man egentlig udnytte.

Hos Sprint365 har de en klar holdning til, hvorfor danske virksomheder ikke følger med og anvender den nyeste version af Microsoft Dynamics 365 Finance & Operations.

Det giver egentlig sig selv, at når det tager et halvt eller helt år at komme igennem en opgradering, så er der ikke nogen virksomheder der gør det, før der er ild i det hele, og der ikke er nogen vej uden om en opgradering.

Selv den mindste lille patch fra Microsoft kan være svær at lægge på en kørende løsning, og hvorfor er det egentlig sådan? Det kræver faktisk omfattende test, hvis man skal være sikker på, at løsningen er intakt, når man har indlæst en opdatering.

Det nytter ikke, at virksomheden pludselig ikke kan levere varer eller fakturere, indtil en konsulent finder den konflikt, en lille opdateringspatch har forårsaget.

Men i dag har Dynamics 365 faktisk værktøjerne til, at man kan teste alt. Med test-automatiseringen kan man på forhånd få en rapport over, om løsningen er intakt, eller om der er udfordringer der skal løses, før man går i drift med opdateringen.

Der er ikke længere nogen grund til at hænge fast i gamle versioner. Få din ERP-leverandør til at opsætte et ordentligt test-framework. Så kan du udnytte nye version fra Microsoft af dit ERP-system.